Say hello

  Happy Parrots - Meta Business Partners & Hubspot Certified Partner

  Instagram Marketing

  Jak zwiększyć wyświetlenia na Instastory?

  Karolina Małysz-Czyż | 13 lutego, 2024

  Od początku wprowadzenia Instastory na Instagram było ono bardzo ważną częścią komunikacji z obserwatorami. W ostatnim czasie cieszy się ono jednak jeszcze większą popularnością. Jakie działania podjąć więc, aby zwiększyć wyświetlenia na Instastory?


  Zwiększona popularność Instastory

  Przyczyn tego zjawiska jest kilka, a do najważniejszych zalicza się autentyczność przekazywanej relacji. Instastory są często nagrywane w czasie rzeczywistym, bez upiększeń i kreatywnych grafik przyciągających wzrok. Twórcy chcą teraz pokazać swoje życie i prawdziwe historie, które toczą się na ich oczach. Nawet jeżeli treści dodawane są po fakcie, instagramerzy nie przywiązują aż takiej uwagi do tego, aby były one dopracowane tak jak rolki i posty.

  Kolejną z przyczyn zwiększonej popularności Instastory można doszukiwać się w algorytmach Instagrama. Kiedyś nasza tablica w aplikacji składała się tylko i wyłącznie z publikacji osób, które obserwujemy. Obecnie coraz więcej treści, które widzimy “u góry”, to posty dodawane przez innych twórców, podobne, do tych, na które często reagujemy (polubiamy, komentujemy, zapisujemy). Algorytm znajduje treści, które mogą nam się spodobać i priorytetyzuje je, spychając w dół mniej interesujące posty. W efekcie nie widzimy wszystkiego, a scrollowanie może wydawać się brakiem czasu. Jest to kwestia naszej zmniejszonej uwagi. W dobie dzisiejszych Social Media moment, w którym jesteśmy w stanie przyciągnąć uwagę widza, jest niezwykle krótki i trwa około 8 sekund. Na instastory publikowane są krótkie materiały, które można szybko przeglądać. Dodatkowo pojawiają nam się nam one u góry aplikacji, więc mamy do nich szybki dostęp.

  Dodawaj mniej treści, ale bardziej różnorodnej

  W celu zwiększenia wyświetleń naszego Instastory warto jest skupić się tylko i wyłącznie na najważniejszych treściach. Dobrze jest publikować niewielką ilość kafelków i zadbać o to, aby były one różnorodne. W momencie, gdy twój obserwator wejdzie w twoje instastory i zobaczy niezliczoną ilość kafelków u góry ekranu, może odczuć przytłoczenie lub utratę zainteresowania. Dlatego warto ograniczyć liczbę kafelków i skupić się na tych, które są najbardziej istotne i interesujące dla naszej społeczności. Niewielka, a różnorodna treść pozwoli na zwrócenie uwagi odbiorcy i sprawi, że będzie chciał oglądnąć wszystkie opublikowane kafelki. Daje to obserwatorom poczucie kontroli nad treścią, co może sprawić, że będą bardziej skłonni do interakcji i dalszego przeglądania.

  Warto eksperymentować z różnymi rodzajami treści, takimi jak zdjęcia, filmy, pytania, quizy czy ankiety, aby zachować uwagę odbiorców i zachęcić ich do reakcji na nasze instastory. Zaczekaj, aż twoje starsze treści wygasną. Oczywiście, jeżeli ktoś przegląda twoje stories na bieżąco, będą pojawiać się mu od razu tylko nowe. Jednakże taka sytuacja nie zdarza się za każdym razem. Dodaj kilka kafelków, które uważasz za interesujące i najciekawsze, a następnie zaczekaj do kolejnego dnia, aby wrzucić kolejne i nie przytłoczyć swoich obserwatorów ilością treści.

  Screen Instastory Aleksandry Kiepury
  Screen Instastory Aleksandry Kiepury
  Źródło: Instagram @ola.kiepura
  Screen Instastory Aleksandry Kiepury

  Stań się autorytetem

  Na początku może być ciężko przyciągnąć uwagę odbiorców, ale jeżeli zaczniesz publikację treści, które będą przedstawiały jakąś wartość, a dodatkowo będziesz umieć opowiedzieć to w ciekawy sposób, po jakimś czasie będziesz zyskiwać uwagę coraz większej ilości osób. Stań się ekspertem w danej dziedzinie, zdobywaj informacje na temat, z którym związana jest kategoria twojego profilu i przekazuj tę wiedzę swoim odbiorcom. Polecaj ciekawe książki, filmy, strony internetowe związane ze swoją branżą, a także proś swoich widzów o zrewanżowanie w tej kwestii. Będziesz zaskoczony, jak wiele osób będzie chciało podzielić się swoimi opiniami. Zaczynaj publikowanie swojego Instastory od pokazania siebie. Twoja twarz przyciągnie uwagę i będzie bardziej atrakcyjna dla followersów niż rozpoczęcie publikacji np. od pokazania produktów. Zyskasz przy tym wiarygodność, gdyż pokazując siebie, nie będziesz ryzykować przekazywaniem nierzetelnej wiedzy.

  Screen Instastory Szafeczka
  Źródło: Instagram @szafeczka
  Screen Instastory Martyny Szpaczek
  Źródło: Instagram @martyna.szpaczek

  Dodawaj napisy do “mówionych” stories

  Jak jeszcze zwiększyć wyświetlenia na Instastory? Jeżeli publikujesz filmiki, na których chcesz przekazać jakąś treść mówioną. Dodawaj napisy, aby większa ilość osób mogła obejrzeć publikację. Część osób przegląda Instastory bez dźwięku, np. w tramwaju, w poczekalni do lekarza itp. Jeżeli nie dołączysz napisów wskazujących na treść, którą przekazujesz, taki odbiorca będzie musiał w tym momencie zrezygnować z obejrzenia twojego kafelka i raczej istnieje niewielka szansa, że do niego wróci. W kwestii automatyzacji dodawania napisów do wideo pomocna może okazać się sztuczna inteligencja i np. narzędzie Captions, o którym wspominaliśmy już w innym wpisie blogowym.

  screen Instastory Wiktorii Jasuwienas
  Źródło: Instagram @jasuwienas.w
  screen Instastory Dodoknitter
  Źródło: Instagram @dodoknitter

  Odpowiadaj na reakcje swoich followersów

  Od jakiegoś czasu na Instagramie widzimy możliwość polubienia Instastory. Jednakże oprócz pozostawiania “serduszka”, można również reagować na treści za pomocą emoji, czy odpisując w wiadomości prywatnej. Gdy ktoś odpowie na twoje instastory, warto takiej osobie odpisać i pokazać, że doceniasz jej zaangażowanie. Bardzo prawdopodobne, że zachęci to twojego obserwatora do podobnego zachowania w przyszłości, gdyż będzie liczyć na ponowny kontakt ze swoim ulubionym twórcą. 

  Rozwiń również treść kafelków, na których umieściłeś naklejki z pytaniami, ankietą itp. Opowiedz widzom, do jakich wniosków doszedłeś; potwierdź, że dokonałeś wyboru na podstawie danych zebranych od obserwatorów w swojej ankiecie; udostępnij odbiorcom odpowiedzi innych na pytanie, które cię nurtowało. Niech twoi obserwatorzy widzą, że liczysz się z ich zdaniem i korzystasz z ich porad. Dzięki temu budujesz autentyczność i zwiększasz szansę na zaangażowanie followersów w przyszłości.

  screen Instastory agataimedia
  Źródło: Instagram @agataimedia
  screen Instastory Sylwii Tomaszewskiej
  Źródło: Instagram @ogarniamsie_podcast

  Wykorzystuj storytelling

  Dobry storytelling to taki, który buduje emocjonalne połączenie z odbiorcami. Staraj się opowiadać historie, które poruszają, inspirują lub wywołują emocje u widzów. Może to być historia Twojego sukcesu, trudności, wyzwań, ale także radości, triumfów i momentów szczęścia. Opowiadaj śmieszne, wzruszające lub zaskakujące historie, które właśnie ci się przydarzyły. Pozwól być swoim followersom blisko siebie. Spraw by poczuli się, jakbyś był ich przyjacielem, a nie tylko instagramowym twórcą. Zaangażuj obserwatorów w swoją opowieść. Zapytaj, jak oni zareagowaliby w danym momencie lub dowiedz się, czy oni też kiedyś przeżyli coś podobnnego. Najważniejsze jest to, aby storytelling na Instastory był autentyczny i prawdziwy. Nie bój się dzielić się swoimi doświadczeniami, poglądami, pasjami i przemyśleniami. To właśnie autentyczność buduje więź z widzami i sprawia, że Twoje historie są bardziej przekonujące i wartościowe.

  Instastory Aussie Lilo
  Źródło: Instagram @aussie.lilo
  Instastory Aussie Lilo
  Źródło: Instagram @aussie.lilo

  Odrzuć perfekcjonizm

  W jaki sposób możemy jeszcze zwiększyć wyświetlenia na Instastory? Czas dopieszczonych, perfekcyjnych graficznie kafelków odchodzi powoli w niepamięć, ustępując autentycznym nagraniom i zdjęciom w danej chwili. Ludzie pragną widzieć co dzieje się u ciebie tu i teraz. Nie chcą czekać na to, aż stworzysz piękne grafiki, które może ich zachwycą, ale poświęcisz na nie mnóstwo czasu, a one i tak znikną po 24 h.

  Pokolenie “Z” w szczególności ceni sobie autentyczność i prawdziwość w komunikacji, a to, co jest przekazywane przez twórców w czasie rzeczywistym, jest dla nich o wiele bardziej atrakcyjne. Takie stories nie tylko pokazują życie influencera w bardziej realistyczny sposób, ale także pozwalają na lepsze poznanie ich prawdziwego charakteru i osobowości. Oczywiście, to nie oznacza, że graficznie dopieszczone kafelki nie mają już swojego miejsca na Instagramie. Wciąż istnieje rynek dla estetycznie zaprojektowanych treści, zwłaszcza jeśli chodzi o promocję produktów czy usług. Jednakże, jeśli chodzi o budowanie więzi z widzami i przekazywanie autentycznych doświadczeń, nagrania w czasie rzeczywistym zyskują coraz większą popularność.

  Screen z Instastory Remigiusza Wierzgonia "Rezi'ego"
  Źródło: Instagram @rezigiusz
  Screen z Instastory Wyostrzeni
  Źródło: Instagram @wyostrzeni

  Podsumowując, jeżeli zastanawiasz się jak zwiększyć wyświetlenia na Instastory, warto zwrócić uwagę na to, jakie treści najlepiej odpowiadają oczekiwaniom twojej społeczności i dostosować swoją strategię publikacji na Instagramie. Autentyczność jest kluczem do budowania silnego zaangażowania i lojalności swoich obserwatorów. Bądź sobą i przekazuj swoim widzom wartościowe treści. Nie przesadzaj z publikacjami, aby szybko nie zniechęcić followersów, ale postaraj się być regularny w swoich działaniach. Angażuj widzów i spraw, by poczuli się docenieni. No i najważniejsze: Pamiętaj, że to normalne, że nie wszyscy twoi obserwatorzy będą zawsze oglądali wszystkie kafelki. Powodzenia!


  Przeczytaj także: Jak zwiększyć widoczność konta na Instagramie?

  Zostaw komentarz

  Twój adres nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Newsletter

  Zapisz się do newslettera by otrzymywać zaawansowane treści dla doświadczonych marketerów!   * Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Happy Parrots sp. z o.o informacji o aktualnościach i promocjach na podany adres e-mail. Więcej informacji w polityce prywatności tutaj