Say hello

  Happy Parrots - Meta Business Partners & Hubspot Certified Partner

  Analiza danych Biznes YouTube

  Gen Z preferuje wideo, które promuje poczucie wspólnoty i relaksu, mówi nowy raport YouTube.

  Rafał Golan | 6 lipca, 2022

  Aby lepiej zrozumieć, jak producenci i widzowie z pokolenia Z wpływają na najnowsze trendy w wideo, YouTube opublikował właśnie nowe badanie Culture & Trends.


  Aby zapewnić użytkownikom głębsze zrozumienie tego, co jest obecnie popularne w popkulturze, badanie zawiera dane badawcze z ponad 10 różnych narodów.

  Według badania, osobiście istotne materiały są tym, co wyróżnia dzisiejszą kulturę cyfrową. W rzeczywistości 65% Generacji Z (18-24 lata) uważa, że przyciągające uwagę treści, które są autentyczne i osobiste, są znacznie bardziej kluczowe niż treści, które są szeroko dyskutowane, takie jak viral videos.

  U podstaw wszystkich badań pojawiły się trzy podstawowe rodzaje wzorców:

  Kreatywność wspólnotowa

  W erze cyfrowej grupy ludzi łączą się wokół wyspecjalizowanych zainteresowań, aby tworzyć szersze wspólne doświadczenia.

  YouTube stał się kluczową platformą dla rozwoju tych internetowych społeczności, czyniąc z tych grup i ich producentów główne źródła informacji o popkulturze.

  Przy 61% pokolenia Z identyfikujących się jako wielcy fani czegoś lub kogoś, fandomy są jedną z najbardziej wpływowych form społeczności, twierdzi YouTube.

  Te sieci fanów były kiedyś produktem ubocznym rozrywki, ale teraz tworzą jej rdzeń. Tak jest w przypadku entuzjastów K-Popu, którzy mają ogromne grono oddanych zwolenników i miliardy wyświetleń na kanałach YouTube poświęconych tej szybko rozwijającej się społeczności.

  Kreatywność w różnych formach

  Większy zakres mediów i form wykazuje trendy. Jedną z ilustracji tego zjawiska jest rosnąca popularność krótkich form wideo, która pobudziła twórców do tworzenia różnych form krótkich, starających się wykorzystać istotne trendy i poszerzyć swoją publiczność.

  Filmy wideo nie mają już ograniczeń wynikających z posiadania jednego opłacalnego formatu. Krótkie i długie formy zjawisk kulturowych są dynamicznie wymienne. Świadczy o tym fakt, że 59% osób z pokolenia Z korzysta z aplikacji do obsługi krótkich form wideo w celu znalezienia treści, które mogą później obejrzeć w większym formacie.

  Aby rozwijać i wzmacniać interakcję z odbiorcami, twórcy hybrydowi wykorzystują swoje doświadczenie w produkcji różnych mediów. Dlatego bardzo prawdopodobne jest, że ci hybrydowi twórcy i stale remiksowane trendy staną się nową normą.

  • Memy są aktualnym trendem w tworzeniu i konsumpcji remiksowalnych treści, oprócz filmów wideo.
  • W ciągu ostatnich 12 miesięcy 63% Generacji Z śledziło jedno lub więcej kont z memami.

  Wśród Generacji Z, 57% respondentów zgadza się, że woli, gdy marki wchodzą w interakcję z memami.

  Ten styl jest bardzo interaktywną ekspresją kulturową, która może wytworzyć szeroki zakres oryginalnych treści.

  Pokolenie Z w liczbach – Raport YouTube 2022

  Kreatywność adaptacyjna

  Skłonność do wytwarzania i konsumowania informacji w odpowiedzi na wymagania psychologiczne i emocjonalne określa się mianem kreatywności responsywnej.

  Wraz z rozprzestrzenianiem się epidemii, coraz większą popularność zyskiwały filmy ASMR (Autonomous Sensory Meridian Response), które według YouTube zaspokajają specyficzne osobiste potrzeby.

  W konsekwencji 83% osób z Pokolenia Z oglądało filmy relaksacyjne na YouTube.

  Nowszym zjawiskiem jest identyfikacja “twórców komfortu”, czyli producentów, których znajomość sprawia, że ludzie czują się bezpiecznie.

  82% osób z pokolenia Z używało YouTube do oglądania nostalgicznych filmów, a 69% z nich przyznaje, że często ogląda treści od producentów, których uważa za pocieszających.

  Horrory mogą czasem dawać ukojenie, czyż nie?

  Aż 53% Millenialsów zgadza się z tym stwierdzeniem!

  Choć może się to wydawać paradoksalne, treści grozy mogą być zarówno uspokajające, jak i stanowić formę “kojącego balsamu” dla niektórych osób w tym wieku, którzy doświadczają niepokoju i traumy.

  W skrócie, przyszłość kreatywności jest:

  gdzie istnieje interakcja ze społecznościami internetowymi; treść jest płynnie dostarczana w różnych mediach; i odpowiada na prośby odbiorców.

  W efekcie bogactwo i personalizacja informacji będzie coraz ważniejsze i kluczowe dla sukcesu marki. To oczywiste, że popkultura ewoluuje, a nowoczesna technologia wideo musi zmieniać się wraz z nią!

  Zostaw komentarz

  Twój adres nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Newsletter

  Zapisz się do newslettera by otrzymywać zaawansowane treści dla doświadczonych marketerów!   * Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Happy Parrots sp. z o.o informacji o aktualnościach i promocjach na podany adres e-mail. Więcej informacji w polityce prywatności tutaj