Targetowanie reklam na Facebooku, to temat na który można by napisać dziesięć stu stronicowych e-booków i wciąż go nie wyczerpać! W tym wpisie skupię się jednak na jednej z fundamentalnych opcji targetowania reklam, czyli na budowaniu grup podobnych odbiorców na Facebooku.
Co to jest grupa podobnych odbiorców na Facebooku?
Grupa podobnych odbiorców, to grupa osób, które Facebook ocenia jako osoby podobne do tych, które wskazaliśmy jako grupę wsadową. Czyli jeśli np. wskażemy fanów naszego fanpage jako grupę wsadową, to Facebook stworzy grupę osób najbardziej podobnych (z wszystkich użytkowników w danym kraju) do właśnie naszych fanów. I to właśnie im będziemy mogli wyświetlać naszą reklamę. A reklama tego typu potrafi być piekielnie skuteczna ?
W jaki sposób Facebook ocenia podobieństwo użytkowników?
Nie jest tajemnicą, że Facebook wie o nas bardzo wiele. Śledzi nasze zachowania w samej aplikacji jak i na stronach zewnętrznych dzięki Pikselowi Facebooka. Niebieski gigant wie czym się interesujesz, ile masz lat, gdzie mieszkasz, kiedy masz rocznicę ślubu, jaki masz model telefonu i wiele, wiele więcej. W tym temacie rozpisał się CEO Happy Parrots Jakub Papuga w artykule partnerskim z edrone pod tym linkiem.
Okej, wiemy już czym są grupy podobnych odbiorców, tak więc pora dowiedzieć się jak je stworzyć w menedżerze reklam! Przykładowo, załóżmy że chcemy stworzyć grupę podobnych odbiorców do osób, których mamy zapisanych do bazy mailowej.
Jak utworzyć grupę podobnych odbiorców na Facebooku?
W pierwszym kroku musisz wyeksportować plik CSV z kontaktami klientów z twojego komputera, systemu CRM lub systemu do e-mail marketingu. Pamiętaj, że im więcej kontaktów przekażesz Facebookowi, tym większe prawdopodobieństwo, że Meta będzie w stanie dopasować Twojego klienta do profilu na Facebooku lub Instagramie. Podstawowe identyfikatory to adresy e-mail i numery telefonów. Na liście klientów można umieścić kolumnę Wartość klienta, ale nie jest to konieczne.
W zakładce Odbiorcy kliknij przycisk Utwórz grupę odbiorców, z rozwijanego menu wybierz Grupa niestandardowych odbiorców i zaznacz opcję Lista klientów.
W kolejnym oknie system przekaże ci, jak należy przygotować listę klientów: tutaj możesz kliknąć przycisk Dalej.
Na następnym ekranie, kliknij przycisk z właściwą opcją, aby poinformować Facebooka, czy na liście klientów znajduje się kolumna wartości klienta. Dla większości projektów wybieramy opcję “nie” i przechodzimy dalej.
Teraz możesz przesłać plik CSV i kliknąć przycisk Dalej.
Nazwij grupę odbiorców tak, abyś mógł łatwo zidentyfikować listę klientów (ważne, aby podać datę z jakiego okresu pochodzi ta lista) i kliknij przycisk Dalej. Postępuj zgodnie z instrukcjami Facebooka, aby upewnić się, że mapowanie zostało wykonane poprawnie. Po zakończeniu kliknij przycisk Importuj i Utwórz.
Gdy lista klientów zostanie załadowana i będzie gotowa, zobaczysz okienko z potwierdzeniem i kolejnymi krokami.
Teraz przejdziemy do tworzenia grupy podobnych odbiorców:
Kliknij przycisk Utwórz grupę odbiorców, a następnie – Grupa podobnych odbiorców
Gdy otworzy się kolejne okno, wybierz źródło: grupy podobnych odbiorców czyli naszą wcześniej wgraną listę klientów, wpisz lokalizację grupy docelowej – Polska. Pozostało jeszcze do wyboru, jak duża ma być nowa grupa (od 1% do 10%).
Facebook posiada dane o osobach z Twojej listy klientów, dlatego może znaleźć inne osoby podobne do Twoich klientów. Lookalike 1% będzie grupą najbardziej podobnych osób i stanowi 1% populacji kraju, do którego będziemy targetować reklamy. Ja zazwyczaj tworzę na tym etapie kilka grup 1%, 3%, 5% oraz 10%. Skuteczność każdej z nich najlepiej będzie sprawdzić w kampanii reklamowej. Po pewnym czasie będziesz mógł wyłączyć te, które wypadną najsłabiej i przesunąć budżet tam, gdzie wyniki będą najlepsze.
Pamiętaj, aby podczas tworzenia zestawów reklam na odbiorców podobnych do klientów wykluczać bazy klientów i targetowania z innych zestawów. To bardzo ważne! Jeśli tego nie zrobisz, to istnieje duża szansa, że reklamy będą wyświetlać głównie odbiorcom z listy wsadowej.
Alternatywne możliwości tworzenia reklam lookalike audience
Możesz zbudować kolejne grupy podobnych odbiorców bazując między innymi na takich źródłach jak osoby które: odwiedziły Twoją stronę internetową, zaangażowały się na Twojej stronie na Facebooku lub Instagramie czy wypełniły formularz w kampanii reklamowej Lead Ads.
Trochę więcej na ten temat pisze Monika Paszkiewicz w artykule “5 grup lookalike, które musisz uwzględnić w swoim lejku sprzedażowym na Facebooku!”
Podsumowując, możesz tworzyć grupy odbiorców podobne do każdej utworzonej wcześniej niestandardowej grupy odbiorców, postępując zgodnie z opisanym powyżej schematem.
Idąc tym tokiem myślenia – jeżeli któraś z grup w Twojej kampanii osiągnie bardzo dobre wyniki, ale dojdziesz do wniosku, że zaczyna osiągać sufit, możesz stworzyć na jej podstawie kolejne grupy podobne do tej. Taka strategia sprawdza się idealnie do budowania kampanii na zimny ruch.
W tym artykule przedstawiony został jeden ze sposobów targetowania reklam do nowych odbiorców. O pozostałych sposobach możesz przeczytać we wpisie Jakuba Pałuchy “Jak targetować reklamy do nowych odbiorców?”